A frightful Bohr …
Just nu sitter jag inne och jobbar med serien till nya numret av Kapten Stofil — vilket försätter mig i den aningen udda situationen att jag vill att det ska vara dåligt väder. Det är ganska svårt att förmå sig till att teckna när solen gassar och fingrarna klibbar vid papperet. (Jag minns sommaren när jag höll på med mitt första album, Döden steker en flamingo — det var så varmt att det droppade svett ur ansiktet ner på originalen, som blev alldeles flottiga.) I förrgår — var det väl? — kom det en liten köldknäpp som på beställning och det enerverande medelhavsaktiga klimatet förflyktigades för stunden. Fast just nu känns det som om det håller på att göra comeback igen.
Här nedan ser ni ett litet smakprov ur fortsättningen på förra numrets serie — atomen som Den Maskerade Proggaren sögs in i har nu råkat blåsa in på Niels Bohr-instituttet i København, och råkar i klorna på onda danska kärnfysiker.

Jag tänkte att jag skulle vara lite Hergé-aktig och kolla upp hur Niels Bohr-instituttet såg ut, men dessvärre motsvarade det inte alls mina förväntningar på ett högteknologiskt centrum — det påminner mera ett något nergånget stadsdelsbibliotek:

Iochförsig ganska sympatiskt, men jag uppfann på fri hand en byggnad som jag tyckte såg mera ut som ett sinistert high tech-fort …
(Apropå Hergé-mässighet tar jag inget som helst ansvar för danskans korrekthet — just nu hittar jag inte mitt danska lexikon, så jag är helt hänvisad till min egen trögtänkta danska skalle ….)
juni 19, 2007 kl. 7:23 är
institutet ser ju jättefint ut. liksom alldeles redan Hergé-tecknat. Eller kanske E P Jacobs
juni 19, 2007 kl. 8:01 är
Är Fleming fiktiv? Han ser ond och bra ut.
juni 19, 2007 kl. 11:46 pm
Fleming är nog mest your garden variety mad scientist. Hans kollega Preben råkade dock, mer eller mindre av misstag, bli lite lik Niels Bohr.
juni 21, 2007 kl. 11:35 är
poesin överträffar alltid verkligheten sa aristoteles.
juni 22, 2007 kl. 11:40 är
Niels Bohr Institutet (dansk särskrivning) minns jag väl då jag gick förbi många gånger under mina Köpenhamnsbesök i yngre år, vilka ofta förde mig till stadsdelen Nörrebro. Jag reflekterade dock inte över byggnadens ståndsmässighet, eller brist därpå.
juni 24, 2007 kl. 11:43 är
“Knuse” är ett skojigt ord. Svårt att hålla sig för skratt varje gång man lyssnar på Satyricons “Hvite Krists død” och Satyr väser/vrålar “PERLEPORTEN SKAL KNUSES!!”.
juli 16, 2007 kl. 10:40 är
Inuti är det ett coolt hus. Har varit på seminarium där några gånger, och det är något speciellt med de vindlande smala trapporna när man rör sig mellan våningsplanen, hela husets topografi känns liksom märkligt.
Senast jag var där hade de fortfarande griffeltavlor. Bara en sån sak.
januari 20, 2008 kl. 3:31 pm
[...] Niels Bohr-institutet finns kvar och ser tämligen alldagligt ut, vilket kanske kan bero på att byggnaderna tidigare tillhörde rikshospitalet. [...]